Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zrušme netolerantní státní hymny

11. 08. 2017 13:51:27
Jednou z největších brzd multikulturní utopie je národní identita. I když je zřejmá snaha ji vymýtit, udělat z ní něco, za co se slušný kavárník stydí, pořád přetrvává a to dokonce na místech nejvyšších, v národních symbolech.

V úvodu hned malé upozornění, mimo tento odstavec se jedná o ironii. Ne, že bych podceňoval inteligenci čtenáře, ale doba je bohužel taková, že podobnou šílenost může někdo sepsat zcela vážně míněnou...

Má vůbec něco takového, jako je národní hymna, místo ve vyspělé Evropě? V Evropě míru, přátelství a multikulturalismu? Například naše, Česká hymna, je v celém okolním prostoru v podstatě nejmírumilovnější. Nezmiňuje žádné boje, nepřátele a zabíjení, a už vůbec ne adresně jiné národy, které by nám historicky ubližovali a kterým se chceme bránit. Je to zřejmě tím, že si nikdy nemůžeme být jistí, který národ nás v budnoucnu ovládne, a proto si to nechceme na žádné straně rozházet. Jediný mírně kontroverzní verš je „V kraji znáš-li Bohu milém, duše útlé v těle čilém“. Ještě, že ne naopak „duše čilé v těle útlém“, to by byla diskriminace duševně nečilých a tělesně neútlých a to je dnes velký hřích, prosazovaný hlavně těmi, jimž tato charakteristika přináleží.

Pojďme se ale podívat na hymny států v našem nejbližším sousedství. Německo, protože prohrálo válku, se muselo vzdát sloky „Německo nade vše“, která sama o sobě byla silně netolerantní a navíc ještě vymezovala geografické nároky. Současná o(vy)kleštěná verze je téměř vzorem dokonalosti, nebýt slov o „vlasti“ jež zavánějí odporným nacionalismem. Dále je to ovšem horší.

Rakousko má ve své hymně větu „Divoce na tebe útočili“. Letmým pohledem na historii Rakouska zjistíme, že toto se může týkat téměř všech bližších, či vzdálenějších sousedů, nicméně nejvíce dnes již silné rakouské populace muslimů. S nimi vedlo Rakousko válku o území mnoho století. A tak přímo ve své hymně obviňuje netolerantní Rakousko vysoké procento své populace z historických křivd a vin, místo aby sluníčkově hlásalo toleranci a porozumění. Nic naplat, rakouská hymna bude potřebovat zásadní úpravy.

Pokračujme dále proti směru hodinových ručiček na Slovensko. Věta „Zastavme ich bratia, veď sa ony stratia“ sice nenaznačuje, kdo jsou oni „ony“, ale vzhledem k historii Slovenska to opět může být celá řada jiných zemí. Následuje otevřená výzva k násilí „Kto jak Slovák cíti, nech sa šable chytí“. V době, kdy bdělá Evropská Unie reguluje vlastnictví jakékoliv zbraně, včetně vzduchovek, praků a pilníků na nehty, je zmiňování šavle, tedy smrtícího nástroje s desítkami centimetrů dlouhou čepelí, značně nezodpovědné. Slovensko, máš smůlu, brave new world potřebuje i tvoji hymnu o(vy)kleštit.

Ještě dále zachází další země v pořadí – Polsko: „Co násilí cizí vzalo šavlí si zpět vezmem“. Vše je tu pěkně pohromadě. Obviňování „cizích“ (i když dnes mohou být významě zastoupeni v občanstvu) z „násilí“ proti nějakému polskému národu je samo o sobě možno považovat za hate speech, ale věta „šavlí vezmeme zpět“ je už otevřená výzva k násilí, navíc na základě rasového, či etnického původu. Takovou hymnu nejlépe celou zrušit a nahradit politicky korektním textem.

Nejdále zachází zřejmě Maďarsko (ač není našim přímým sousedem, patří do obdobného prostoru). Posuďte sami: „Tys zavěsil naše vlajky nad pevnostmi proti divokým Turkům“ a „Jak často slyšeli jsme hlas divokých osmanských hord“. Zde je opakovaně přímo zmiňována islamofobie. Nemůžeme se proto divit, že Maďarsko má takovou politickou reprezentaci, když jsou děti v této zemi od malička nuceny poslouchat a dokonce s hrdostí takový zvrácený text.

Nakonec, ani EU, ač jinak vzorem multikulturnosti a tolerance, nemůže být příliš pyšná na svoji hymnu. Cituji „komu vnadnou ženu dalo”. Proč ženu? Proč vnadnou? Není to diskriminace třetích až sedmdesátých šestých pohlaví? Není to diskriminace nevnadných žen (a kdo jiný, než arogantní maskulinní utlačovatelé, určuje, co je vnadné a co ne)? Je. Ostuda.

Ne, ne. Je potřeba říci, že samotná bohulibá práce ze zahraničí placených neziskovek a státní propaganda nestačí. Můžeme mít pochody proti nenávisti, snídaně se zahalenými muslimkami a agentury pro uvádění faktů na správný názor, ale pokud se nezbavíme xenofobního a islamofobního hada, dřímajícího v samém srdci státních symbolů, pak nezvítězíme. Je třeba tyto hymny zrušit, nahradit pokrokovějšími texty a poté se zaměřit na další metu, například národní jazyk...

Autor: Radim Valenčík | pátek 11.8.2017 13:51 | karma článku: 35.18 | přečteno: 1164x

Další články blogera

Radim Valenčík

Politici: My se nebojíme

Protože máme ozbrojené bodyguardy a pancéřované limuzíny. Vy ostatní si zvykejte na to být vražděni. A opovažte se ozvat.

25.3.2017 v 8:54 | Karma článku: 42.17 | Přečteno: 1946 | Diskuse

Radim Valenčík

Zivilisten übergeben müssen Waffen

Nesmyslná a právně vadná směrnice, omezující zbraně, prošla Evropským parlamentem. Máme posledních 15 měsíců svobody?

20.3.2017 v 7:31 | Karma článku: 34.53 | Přečteno: 1487 | Diskuse

Radim Valenčík

Vraha z mešity musíme pochopit

Alexandre Bisonnett byl psychicky narušený jedinec. Jeho čin nemá nic společného s jeho konzervatismem, podporou Trumpa a Le Pen a s jeho nenávistí k islámu. Bojím se, aby se tento čin nestal záminkou pro útoky na islamofoby.

31.1.2017 v 9:47 | Karma článku: 41.59 | Přečteno: 2417 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zdeňka Ortová

Nevyžádaná hudba sobotní noci

Je sobotní večer a hudba, která je určena pro návštěvníky sprnové venkovní taneční zábavy, se právě prodírá otevřeným oknem až k nám do obýváku.

19.8.2017 v 22:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Radim Lhoták

Po Německu se potulují stovky tisíc odsouzených nelegálních imigrantů: Není je kam zavřít.

Brusel úspěšně blokuje jakákoliv účinná opatření a německé orgány šturmují v otázkách vnitřní bezpečnosti. Čeká nás stejná doba temna jako po pádu Římského impéria?

19.8.2017 v 12:44 | Karma článku: 32.13 | Přečteno: 1086 |

Leona Orságová

Obtěžování? Buď ráda, že se líbíš!

„Fííí! Ty máš ale postavičku, nechceš, abych ti...“ aneb málokterá láska začala hvízdáním a pokřikováním z lešení.

19.8.2017 v 12:00 | Karma článku: 19.65 | Přečteno: 1334 |

Lubomír Stejskal

K útoku v Barceloně trochu jinak

Dovedeme si představit, že by Evropská unie posílala finanční prostředky Islámskému státu? Šílená otázka, šílená představa. Proč se takto šíleně ptám?

19.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 45.71 | Přečteno: 4988 | Diskuse

Petr Sejkora

Nůž na krk EU - referendum 2021

Není řeč o emotivním CZEXIT! Jde o využití příštích 4 let k vyjednání důstojnější existence ČR v unii.

19.8.2017 v 5:45 | Karma článku: 30.63 | Přečteno: 834 | Diskuse
Počet článků 65 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3690
Souhlasím s Terrym Pratchettem, že čtenáře vesměs nezajímá autor a chtějí hned číst. Nicméně pár základních údajů (stejně byste to poznali): Miluji svobodu a nesnáším její potlačování v jakékoliv podobě. Věřím, že člověk ví nejlépe, co je pro něj dobré a nepotřebuje k tomu byrokraty a politiky. Jsem přesvědčen, že lidé jsou vesměs inteligentní a rozumní tvorové. Platím daně, chodím k volbám (ač nevolím žádnou z parlamentních stran) a pouštím sednout v MHD. A rád se občas k něčemu vyjádřím.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.