Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daňové příběhy z babišstánu

5. 03. 2015 14:40:12
Daňová totalita, prosazovaná faktickým šéfem současné vlády, začne brzy nést své ovoce. Přinese nižší příjmy a vyšší výdaje státního rozpočtu a nižší příjmy lidem. Ono už totiž v současnosti není kde brát, alespoň co se týče drobných živnostníků a podnikatelů.

Všechna jména, postavy, místa a události v něm jsou smyšlené a jakákoliv podobnost se skutečnými osobami, ať již živými či mrtvými, událostmi nebo místy je čistě náhodná

Pan Remeš

Pane Remeš má v Novosedlech vinici o výměře tři hektary, na které má vysázeno zhruba dvacet tisíc hlav různých odrůd, jako Chardonnay, Savignon, Ryzlink vlašský, Rulandské šedé, Pálavu a specialitku Hibernal. Vyrábí třicet tisíc lahví ročně, část prodává jako burčák a svatomartinské, drtivou většinu jako přívlastkové a malou část si nechává na archivaci. Část produkce (asi 1/2) prodává do brněnských vinoték, restaurací a hotelů, část na různých akcích a oficiálních degustacích a zbytek (asi 1/4) „pod rukou“ svým známým a lidem, kteří si jej oblíbili na degustacích a domluvili se s ním. Péčí o vinohrad stráví se spolupracujícím synem a jeho přítelkyní celou sezonu, kromě toho se sám stará o prodej, pořádá degustace, účastní se akcí a rozváží víno odběratelům do Brna a sám si vede záznamy a účetnictví. Jeho vína dokonce vyhrála některé poměrně respektované soutěže.

Pan Remeš nepovažuje na drobném prodeji „pod rukou“ nic špatného, platí daň z příjmů (po využití paušálu), „protočí“ ve svém vinařství každý rok asi 3 miliony, z čehož, když se zadaří, je zhruba milion jeho „zisk“, tedy superhrubá mzda za 12-16 hodin práce v sezoně.

Po zavedení registračních pokladen a registrace produkce, přidání dalších registračních a reportovacích povinností, několika kontrolách ze strany úřadu práce ohledně pracujícího syna a jeho přítelkyně a pokuty za nesrovnalosti v registrační pokladně si pan Remeš napřed najal účetní na částečný úvazek, avšak i ta dělala chyby, které vedly k dalším pokutám a penále, navíc její mzda snížila rodině Remešových významně příjem. Pan Remeš koupil pro cesty do Brna nový vůz, ojetý Mercedes ML, aby zvládal lépe cesty po rozbitých silnicích v kraji. To bylo trnem v oku sousedovi pana Remeše a tak oznámil jeho nelegální prodeje. Panu Remešovi byla vyměřena pokuta 200.000. Dostal z toho mírnou mrtvičku a získal nárok na invalidní důchod. Na základě této zkušenosti se rozhodl skoro celé vinařství prodat. Odkoupili ho dva ani ne třicetiletí společníci pražské s.r.o. s plánem zřídit zde biovinařství. Díky kamarádům na ministerstvu a v agenturách získali dotaci ve výši 800.000 ročně.

Pan Remeš si ponechal 0.4 hektaru, kde nyní podle svých slov „zahradničí“, zrušil živnost a k přiznanému invalidnímu důchodu 5.736 korun si vyřídil příspěvek na bydlení. Jeho syn s přítelkyní přijíždějí na léto dále vypomáhat, ale nikam nic nehlásí.

Shrnutí:

Stav „před utažením“: Živnostník v zemědělství, spolupracující syn a snacha

Bilance „před utažením“: Pan Remeš: Daň z příjmu ze živnosti 150.000 Kč, DPH 200.000 Kč. Syn a jeho přítelkyně (dohody o provedení práce) daň: 18.000 Kč. Celkem: 368.000 Kč. DPH a spotřební daň z projetého benzinu nepočítaje.

Stav „po utažení“: Invalidní důchodce, syn a snacha studující, vypomáhající „na černo“, Nový majitel vinic (pražská s.r.o.) čerpá dotaci na biovinařství.

Bilance „po utažení“: Pan Remeš: Invalidní důchod a dávky na bydlení: -130.000 Kč. Syn a snacha: 0. Odvody pražské s.r.o. mínus dotace: -540.000. Celkem: -670.000

Rozdíl: -1.038.000 Kč ročně

Paní Kubalková

Paní Kubalíková, shodou okolností matka-samoživitelka slečny Zuzany, přítelkyně syna pana Remeše, provozuje ve svém domě v Březí kosmetický salon, masáže a kadeřnictví. Před tím pracovala jako zdravotní sestra v nemocnici U svaté Anny v Brně, ale nevyplatilo se jí dojíždění vozem každý den. Certifikace fyzioterapeuta má. S organizací a účetnictvím jí pomáhá dcera. Není plátcem DPH.

Kromě „fyzické“ práce paní Kubalíková provozuje synovcem vytvořené webové stránky, kde poskytuje kurzy fyzioterapie v angličtině. Protože má několik zahraničních klientů, kterým fakturuje za stažení e-learningů do ciziny, byla vyzvána podle nové úpravy místa plnění k registraci k DPH. Současně zažila několik kontrol své provozovny a jejího označení, byla upozorněna na povinnost pořídit si registrační pokladu a chodí jí upomínky od Statistického úřadu o vyplnění dotazníků. Po konzultaci s dcerou se rozhodla zrušit webové stránky i živnost, masáže poskytuje po domluvě a za hotové.

Stav „před utažením“: Živnostník ve službách

Bilance „před utažením“: Daň z příjmu ze živnosti: 80.000 Kč.

Stav „po utažení“: Nezaměstnaná

Bilance „po utažení“: Dávky 120.000 Kč

Rozdíl: -200.000 Kč ročně

Pan Fronc

Pan Fronc je mladý provozovatel autoservisu a autobazaru v Tvrdonicích na Břeclavsku. Opravovat auta umí, je to jeho koníček. Občas nějaké auto sám koupí, opraví a prodá, nebo zprostředkuje za malý peníz prodej některému ze svých klientů. Pan Fronc je znám svojí pečlivostí a spolehlivostí, takže se mu zakázky jen hrnou.

Bohužel v nedalekém Hodoníně byl otevřen nový autobazar, jehož majitel je manželem šéfové kontrolního oddělení finančního úřadu. Tato paní tedy provedla hloubkovou kontrolu všech úspěšných autobazarů v okolí s tím, že si vyžádala od serverů, nabízejících auta, seznam všech inzerátů, podaných těmito autobazary za poslední tři roky. Následně za každé inzerované auto doměřila „výnos“ ve výši „obvyklých“ 3.000 Kč jako odměny za zprostředkování a z toho daň z příjmů 600 Kč a DPH 630 Kč. Jelikož pan Fronc takto inzeroval za poslední tři roky několik stovek automobilů (některé, u kterých pouze zvažoval výkup a testoval zájem při stanovené kupní ceně, další, které inzeroval zdarma svým známým a další, které inzeroval na žádost zákazníků, ale k prodeji nedošlo, nebo si je mezitím zájemce prodal „po vlastní ose“, vyšplhala se doměřená daň s příslušenstvím na 450.000 Kč. Pan Fronc zrušil živnost a nechal se zaměstnat v autobazaru svého konkurenta jako technik za 20.000 Kč hrubého, z čehož dluh státu splácí.

Stav „před utažením“: Živnostník ve službách

Bilance „před utažením“: Daň z příjmu ze živnosti: 350.000 Kč, DPH 400.000

Stav „po utažení“: Zaměstnanec

Bilance „po utažení“: Odvody ze zaměstnání 130.000

Rozdíl: -620.000 Kč ročně

Desítky a stovky dalších živnostníků dopadly podobně, výrazně jim klesly jak příjmy, tak důvěra v možnost dosažení úspěchu vlastní pílí. Existují samozřejmě i z pohledu státu „úspěšné“ příběhy lidí, kteří svoji živnost provozovali téměř „na doraz“, avšak neplatili vše, co měli, a nyní v tom pokračují, fungují ještě více na úkor volného času a vlastních příjmů, nicméně skutečně je registrační pokladny, online kontroly účetnictví a další povinnosti vše několikrát a detailně reportovat, dohnaly k tomu, že platí státu více. Někteří dokonce o desetitisíce.

Bohužel, takto „vyškrabané“ částky na úkor důstojného výdělku podnikatelů nestačí pokrýt obrovské výpadky za jedince, které takový systém dohnal „za hranu“ a podnikání pověsili na hřebík. Aby se tyto ztráty vyrovnaly, muselo by existovat nejméně osm „náhle poctivých“, kteří se vzdají svého, již tak nevelkého, přijmu a začnou sypat do státní pokladny pár desítek tisíc navíc, na jednoho zoufalce, který s podnikáním skončí. Skutečný poměr je však bohužel spíše opačný...

Autor: Radim Valenčík | čtvrtek 5.3.2015 14:40 | karma článku: 40.40 | přečteno: 3707x


Další články blogera

Radim Valenčík

Shrnutí prezidentské debaty

Když odpovídal Zeman, dozvěděl jsem se, co si myslí Zeman. Když odpovídal Drahoš, dozvěděl jsem se, co si myslí Zeman. V předchozích dvou debatách byl Drahš jasně lepší, protože tam nebyl.

24.1.2018 v 9:48 | Karma článku: 39.98 | Přečteno: 1860 | Diskuse

Radim Valenčík

Budu Genderman 2018

Nominaci na Gendermana roku 2017 jsem nestihl, ale snad budu v roce 2018 po zásluze vybrán „porotou složenou se zástupců a zástupkyň nevládních neziskových organizací a akademické obce“.

19.12.2017 v 13:59 | Karma článku: 26.33 | Přečteno: 503 | Diskuse

Radim Valenčík

Zrušme netolerantní státní hymny

Jednou z největších brzd multikulturní utopie je národní identita. I když je zřejmá snaha ji vymýtit, udělat z ní něco, za co se slušný kavárník stydí, pořád přetrvává a to dokonce na místech nejvyšších, v národních symbolech.

11.8.2017 v 13:51 | Karma článku: 36.01 | Přečteno: 1324 | Diskuse

Radim Valenčík

Politici: My se nebojíme

Protože máme ozbrojené bodyguardy a pancéřované limuzíny. Vy ostatní si zvykejte na to být vražděni. A opovažte se ozvat.

25.3.2017 v 8:54 | Karma článku: 42.36 | Přečteno: 2006 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Martina Pazourová

Co hvězdy propásly aneb Jak jsme se nechtěně dívali na porno.

Někdy v osmdesátých letech, ano, je to dávno, byla erotika, tedy erotické materiály nedostupné a tak si je spousta lidí získávala nelegální cestou. Jistě mnozí s vás znáte na tohle téma velice dobrý instruktážní film Bony a klid.

17.2.2018 v 20:26 | Karma článku: 6.52 | Přečteno: 328 | Diskuse

Olga Pavlíková

EÚ rovná se Merkelová?

„Státy očekávající finanční podporu unie musejí v řešení migračního problému projevit solidaritu“ prohlásila podle agentury DPA Merkelová na video vzkazu účastníkům neformálního summitu EU.

17.2.2018 v 18:35 | Karma článku: 31.15 | Přečteno: 628 | Diskuse

Liběna Hachová

Život je změna...

... nebo změna je život? Všechno kolem dokola se neustále mění, co bylo včera, dneska už tu není...

17.2.2018 v 16:36 | Karma článku: 6.46 | Přečteno: 173 | Diskuse

Petr Omelka

Soudruzi a muž z Měsíce

Ta událost se stala v roce 1974 a věděli o ní jen komunistické špičky a několik zasvěcených vědeckých pracovníků.

17.2.2018 v 16:03 | Karma článku: 25.56 | Přečteno: 572 | Diskuse

Jiří Beránek

Famózní Ester Ledecká šokovala celý svět

a máme tu nečekané zlato. To je snad ještě větší bomba než Nagano. Největší lyžařské překvapení všech zimních OH. Po celotýdenní dřině jsem se potřeboval pořádně vyspat.

17.2.2018 v 10:55 | Karma článku: 33.44 | Přečteno: 1512 | Diskuse
Počet článků 67 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3629
Souhlasím s Terrym Pratchettem, že čtenáře vesměs nezajímá autor a chtějí hned číst. Nicméně pár základních údajů (stejně byste to poznali): Miluji svobodu a nesnáším její potlačování v jakékoliv podobě. Věřím, že člověk ví nejlépe, co je pro něj dobré a nepotřebuje k tomu byrokraty a politiky. Jsem přesvědčen, že lidé jsou vesměs inteligentní a rozumní tvorové. Platím daně, chodím k volbám (ač nevolím žádnou z parlamentních stran) a pouštím sednout v MHD. A rád se občas k něčemu vyjádřím.
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.